Házi készítésű teák, jeges teák nyárra
Egy marék friss vagy szárított növény, 1 dl forró és 1 dl jeges víz, 5 perc vágyakozás, némi levendula dekorációnak és készen is van az isteni nyári jegesteánk. Már csak az a kérdés, hogy miből készítsük. Mert nem csak teacserjéből tudunk hűsítő üdítőt varázsolni magunknak, hanem itt vannak a gyógynövények is. Azok, amelyek a legtöbb kertben vagy útszélen megtalálhatók, de ha épp nem, könnyen termeszthetők. A következőkben összeírtam egy listát (a teljesség igénye nélkül) azokról a nyári növényekről, amelyekből csodálatos, nem mellesleg fillérekbe kerülő teákat készíthetünk.
Teák virágokból
Golgotavirág
Ez a csodálatos, nagyon érdekes és különleges mintázatú virág bizony teának is kitűnő. Ha otthon szeretnénk golgotavirágot termeszteni, arra kell ügyelnünk, hogy rendszeresen tápoldatozzuk. Anélkül ugyanis soha nem borul majd virágba. A golgotateát inkább nyárestékre ajánlom, amikor a melegtől nehezebben alszunk el.
Hatásai:
- erős nyugtató
- altató hatású
Kamilla:
Bár a kamilláról valószínűleg a meghűléses forró tea jut eszedbe, érdemes mostantól máshogy is gondolnod rá. Ha elszórod a magjait, hamarosan kikelnek a földből, és virágzás után már el is készítheted belőlük az első jeges verziódat is.
Hatásai:
- pihentető
- nyugtató
- feszültségoldó
- szorongáscsökkentő
- alvást elősegítő
Körömvirág
Az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. Lehet szárítani teának, de krémek is készíthetők belőle. Én például a teája mellett egész évben használom a belőle készített krémet, mindenféle kiszerelésben. Kis tubusba rakom el, amit ajakbalzsamnak használok, nagyobb tégelybe, amit horzsolásra, zúzódásra, csípésre használok.
A teája önmagában keserű, így érdemes más virágokkal, bodzával, akáccal “édesíteni”.
Hatásai:
- májtisztító
- élénkítő
- görcsoldó
- epehajtó
- gyulladáscsökkentő
Teák levelekből
Citromfű
Nincs, aki még ne hallott volna róla. Ma már szinte minden boltban kapható szárítottan is, de érdemes vele a kertünkben is megpróbálkozni, hiszen a citromfű leveleiből szárítás nélkül is főzhetünk teát. Érdemes mentával, hárssal, vagy akár friss gyümölcsökkel megbolondítani.
Hatásai:
- idegerősítő
- nyugtató
- stresszcsökkentő
- altató hatású
Zsálya
Olyan sok mindenre jó a zsályából készült tea, hogy képtelenség felsorolni: a torokfájástól kezdve a memóriazavarokon át a puffadásig és a stresszoldásig szinte mindenhez bevethető. Egy kis mézzel és citrommal hidegen is remek.
Legfőbb hatásai:
- fertőtlenítő
- immunerősítő
- görcsoldó
- gyulladáscsökkentő
Menta
Mindegy, hogy a fürtösre vagy a borsosra gondolunk, bármelyik mentafajtából tökéletes frissítő készíthető. Egy biztos, ha ezzel a növénnyel kezded el a kísérletezést, nem biztos, hogy tudsz majd váltani. Tényleg különlegesen finom, és bármennyi iható belőle.
A borsos menta nem igényel különleges gondozást, nagyon gyorsan nő, és pár forintért bármelyik kertészetben beszerezhető. Csak kiültetjük, és már szüretelhetjük is a leveleit.
A fürtös menta vadon terem és gyógyhatásairól ismert:
- baktériumölő
- légúttisztító
- emésztésjavító
- nyugtató
Teák levelekből és virágokból
Vannak olyan fantasztikus különlegességek is, amelyek után egy kicsit kutakodni kell, de mindenképp megéri a fáradtságot. Ilyen például a sárkányfű és a méhbalzsam is, amelyek ráadásul nagyon jól mutatnak a kertben és a gondozásuk is egyszerű.
Sárkányfű
Olyan, mint a citromfű és az ánizs keveréke, savanykás az íze és az illata is különleges. A leveleit és a virágait is érdemes felhasználni a teakészítéshez. Citrusos jellege miatt kitűnő „limonádétea” készíthető belőle.
Hatásai:
- vesetisztító
- epehajtó
- idegnyugtató
Méhbalzsam:
Több fajtája is ismert nálunk, bár leginkább kerti díszítésre „használjuk”. Kevesen tudják, hogy például a bíbor méhbalzsam levelei és virágai is jók szárítva teakészítéshez. Ráadásul maga a növény vonzza a méheket, amivel igencsak jót teszünk a kertünknek.
Hatása:
- fertőtlenítő
- bőrtisztító
- megfázás tüneteit csökkentő
Különleges növények, különleges teák
Vannak még olyan gyógyhatású növények, amelyeket nem biztos, hogy magunk termesztünk, mégis érdemes kipróbálnunk nyáron is.
Ilyen csodálatos teának való növények a jázmin, a csipkebogyó, az erdei málna, vagy épp a macskagyökér.
Természetesen ezek a növények összevegyítve, különböző kombinációkban is nagyszerű teákat eredményezhetnek. Érdemes kísérletezgetni velük. De ha nem vagy biztos a dolgodban, vagy még több információra lenne szükséged, írj és kérdezz nyugodtan (link a kapcsolatra).